1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

Повернення додому

Дмитро Каневський / dpa, epd, afp19 липня 2012 р.

Тисячі східних німців, які полишили рідні місця у пошуках кращої долі після падіння Берлінського муру, дедалі частіше повертаються додому. Про це свідчить нове дослідження.

https://p.dw.com/p/15amK
Фото: picture-alliance/dpa

За даними нового дослідження лейпцизького інституту народознавства Лейбница, яке наводить видання "Dіe Zeіt", лише протягом 2010-го року 40 тисяч німців, народжених у Східній Німеччині повернулися додому із західних земель.

Згідно з даними опитування інституту, 74,3 відсотка східних німців, які працюють у Західній Німеччині, заявили, що цілком можуть уявити собі повернення до рідних місць, а 43 відсотки навіть мають щодо цього конкретні плани. "Чимало з них виїхали свого часу у пошуках праці, але повертаються заради воз'єднання з родинами та друзями", - каже керівник дослідження Тіло Ланг.

Зміна міграційних тенденцій

Згідно з даними Федерального статистичного відомтсва Німеччини, у період між 1989 та 2010 роками близько 4,1 мільйонів уродженців східних земель переїхали на захід країни. За цей же проміжок часу понад 2,1 мільйони німецьких "західняків" спробували облаштувати нове життя на сході країни.



Водночас за оцінками голови Федеральної агенції з праці Франка-Юргена Вайзе, зміна міграційних тенденцій може завдати чималого головного болю працедавцям на заході країни. Він наводить приклад Баварії, яка протягом багатьох років покривала дефіцит кваліфікованих кадрів за рахунок молоді із сусідньої Тюрінгії, яка приїздила здобувати професійну освіту на баварські підприємства. Останнім часом молоді з Тюрінгії приїздить дедалі менше, пояснює Вайзе.

Франкфурт-на-Одері
Франкфурт-на-ОдеріФото: picture-alliance/ZB

Застереження від ейфорії

Крім того, дослідження виявило, що "репатріанти" здебільшого зробили свій вибір не через відчуття нереалізованості на новому місці, а радше через ностальгію за "малою" батьківщиною. І це попри те, що за рівнем працевлаштування та зарплат колишня Східна Німеччина досі поступається західним землям.

Однак оглядачі на шпальтах східнонімецьких видань закликають не переоцінювати позитивні тенденції. Зокрема, газета "Mіtteldeutsche Zeіtung" з міста Галле пише: «Зростання числа репатріантів, це, звісно, доказ успіху перевтілення німецького Сходу. За 20 років східнонімецькі міста помітно погарнішали, покращилась й інфраструктура, тоді як безробіття зменшилося й відкрилися нові кар’єрні перспективи. Але обережно з надмірною ейфорією!». Оглядачі видання вказують на те, що загострення дефіциту висококваліфікованих кадрів змусить західнонімецькі підприємства пропонувати дедалі кращі умови молодим фахівцям. Якщо на сході країни за цією тенденцією не встигатимуть, відтік молоді знову може посилитися.

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою